IES Luís Seoane

Rúa Luxemburgo Nº 1
36162, Monte Porreiro, Pontevedra
986857700
ies.luis.seoane@edu.xunta.gal

sobre o centro

premios e recoñecementos

  • 1º Premio Galego de Educación para o Desenvolvemento e Cidadanía Global (terceira edición, Categoría B) ao proxecto Re_Étika: Pensa, Consume, Actúa. I Feira da Sostibilidade, presentado polo IES Luís Seoane, organizado pola Coordinadora Galega de ONG para o Desenvolvemento. (Maio, 2024)
  • 1º Premio no concurso E ti que pensas da igualdade?, para o alumnado do Grupo de Igualdade do IES Luís Seoane, pola peza musical composta especialmente para o certame. (Maio 2024)
  • Premio Divulgaciencia, na III Feira de Ciencia do Concello de Soutomaior en colaboración co FECYT, ao alumnado de 4º PDC polo seu proxecto Domingo Fontán no IES Luís Seoane. (Maio 2024)
  • Premios Ben Veñas, edición 2024, coordinado polo EDLG do IES Luís Seoane. (Maio 2024)
    1º premio, Poesía: Lucas Rodríguez Ogando (2º ESO B), por “A poesía é…”.
    2º premio, Poesía: Hugo Chamadoira Leins (2º ESO B), por “A miña felicidade”.
    2º premio, Curtametraxe: Aroa Campelo Caballero (2º ESO C), por “Herba namoradeira”.
    2º premio, Fotografía: Ariadne Andrés Pérez (2º ESO A), por “O home do saco”.
  • Premio de investigación Homenaxe á muller investigadora, en Pontenciencia 2024, para o proxecto Domingo Fontán no IES Luís Seoane, defendido polo alumnado de 4º PDC. (Maio 2024)
  • Equipo seleccionado para a participación no Campus THE CHALLENGE ’24 by EDUCAIXA, polo proxecto MindBalance, que se desenvolverá en Barcelona do 8 ao 11 de maio: Inés Domínguez Peliquín, Rosalía López Leiro e Sabela Quintana Dopazo (4º ESO) e Diego López Chamadoira (3º ESO). (Abril 2024)
  • 1º Equipo clasificado no Escape Room Online, celebrado a nivel autonómico, dentro do programa INNOVATECH 2024: Marta Álvarez Costa e Claudia Valle González (1º CS Xestión de Vendas e Espazos Comerciais), Ángel Hermida Campos (1º CS Administración e Finanzas) e David Rodríguez Gómez (2º CM Actividades comerciais). (Abril 2024)
  • 1º Premio na Olimpíada Galega de Química -sección Vigo- para Andrea Suárez Torres, de 2º de Bacharelato. (Marzo, 2024)
  • 2º Premio no Concurso Ernestina Otero Sestelo polo proxecto Igualdade desde a transversalidade (Categoría Educación Secundaria e Postobrigatoria non Universitaria), do Concello de Pontevedra. (Novembro 2023)
  • 2º Premio no Concurso de imaxes gráficas e pezas audiovisuais contra a violencia de xénero, da Secretaría Xeral de Igualdade e Dirección Xeral de Ordenación e Innovación Educativa, 1ª categoría, para Ían Fernández Rodríguez de 2º ESO A. (Novembro 2023)
  • Proxectos de innovación educativa sobre consumo responsable Galicons-net, dentro do Plan Proxecta, do INSTITUTO GALEGO DO CONSUMO E DA COMPETENCIA: 1º premio (Categoría C: FP, BACH) para o equipo de ECO-ÉTIKA polo seu proxecto I Feira da Sustentabilidade. Pensa, consume e actúa. RE_ÉTIKA. Entrega en acto formal e institucional no IES, o 20/06/23. (Xuño 2023)
  • Premio ao podcast de ACTIVISTAS POLO MUNDO QUE QUEREMOS, do Plan Proxecta, por Activismo Medioambiental. Entrega na RTVG de Santiago o día 1 de xuño de 2023 a un equipo de alumnado de 4º ESO ( Milene Alexandre Leonardo Cunha, Aarón Rodríguez Tobío, Candela Barreiro Prego, Unai Salgado Vilar).(Xuño 2023)
  • 1º Premio Concurso TIkTok pola Igualdade, do Concello de Pontevedra, Categoría Individual, a Rosalía López Leiro, de 3º ESO B, polo vídeo Isto é o normal. (Xuño 2023)
  • 6º Posto na Olimpiada Galega de Economía para Andrea Suárez Torres, de 1º BACH. (Marzo 2023)
  • 1º premio RELATO BEN VEÑAS MAIO, dos EDL de Pontevedra: Leda Hermida Tilve, de 2º ESO C. (Maio 2023)
  • 1º Premio Proxectos de Innovación Educativa sobre consumo responsable Galicons-net, Categoría C, ao proxecto RE-ÉTIKA: publicidade inclusiva, publicidade para a sostibilidade. (Xuño 2022)
  • Premios Atrévete a ter unha idea, Categoría Secundaria Grupal, da Consellería de Educación, Eduemprende, polas ideas Luceprenda e mais Botellas Comestibles, do alumnado de 2º ESO. (Xuño 2022)
  • 1º Premio Consumo responsable e calidade de vida Consumópolis-17: dálle gusto ao consumo circular e responsable, do Instituto Galego do Consumo e a Competencia, Categoría C, ao equipo Cachopos. (Xuño 22)
  • 1º Premio Igualdade Ernestina Otero Sestelo, Categoría B, nas edicións de 2021, 2019 e 2018) do Concello de Pontevedra, ao IES Luís Seoane por:
  • Igualdade desde a transversalidade, (2022)
  • Reseteando desde a educación, (2019)
  • NeoFem Luís Seoane, (2018)
  • Recoñecemento do Concello de Santiago e a Fundación Bosques sen Fronteiras, pola participación na campaña #1cole1Bosque e en agradecemento polo apoio á candidatura do Carballo do Banquete de Conxo a “Árbore De Europa 2022”. (Marzo 2022)
  • 1º PREMIO Fase nacional no Concurso de escrito colectivo Coca-Cola, cuxo deseño do viñetista Fausto Isorno serviu como inspiración do relato para o concurso nacional: 2º ESO D, por Osíxeno. (Abril 2022)
  • Premio ENERXIZA.RME, por Parede calefactora instantánea, outorgados pola Escola de Enxeñaría de Minas e Enerxía, CUVI, ao alumnado de Tecnoloxía de 1º BACH: Eshun Nuertey, Sebastián Tobío, Sofía Casal. (Maio 2022)
  • Premio ESCAVA.RME, por Escavadora hidráulica electromecánica.(Maio 22)
  • Premio Magisterio a los Protagonistas de la Educación, do grupo Siena Educación, á Rede de Escolas Asociadas da UNESCO de España, pola súa “contibución significativa á transformación da educación no mundo”. (Outubro 2022)
  • Varios premios en todos os niveis da ESO de Obradoiro de Prevención de Condutas Aditivas, Concellería de Benestar Social e Municipal do Concello de Pontevedra. (Curso 2021-22)
  • 1º Premio de Relato Ben Veñas maio, para Ana Uxía Santos Caramés, de 2º ESO, por Unha nova historia. (Maio 2021)
  • 1º Premio Eduemprende, Atrévete a ter unha idea. Categoría individual, a Irene Fontán Muñiz, de 2º ESO, por Tecnonatur (Curso 2020-21)
  • 4º Premio Jóvenes Talentos de relato curto, a Nerea Cores García, de 4º ESO. (Xuño 2021)
  • Premio ExcavarME da Universidade de Vigo, Escola de Minas e Enerxía  por Manoliño anda soliño  (escavadora estacionaria) a alumnado de 2º BACH. (Xullo 2020)
  • 1º Premio pola Igualdade Carmen López-Cortón 2019, Categoría C,da Consellería de Educación -Dirección Xeral de Educación, Formación Profesional e Innovación Educativa, polo proxecto Un cuarto propio en casa compartida. Restaurando vínculos desde a educación. (Marzo 2019)
  • 1º Premio Eduemprende, Atrévete a ter unha idea, Categoría individual) enmarcado no Plan de Emprendemento do sistema educativo de Galicia, a Aarón Ledo Arzúa, de 2º ESO, por Minicasa ecolóxica. (Xuño 2019)
  • Premio Investigación, Pontenciencia 2019, para Jesús Nicolás Díaz Boullosa, Mateo Piñeiro Aboy e Abraham Leiro Fernández, pola investigación Prototipo Muro de Trombe. (Xuño 2019)
  • Premio a Proxectos de Innovación na FP, Modalidade B, por Sistema de planificación de recursos empresariais ODOO: módulos de contabilidade, facturación, almacén, recursos humanos, CRM e tenda de comercio electrónico, coordinado polo IES Chan do Monte. (Edición 2019)
  • 2º Premio no VI Concurso de Curtametraxes para Escolares relacionado coa Doazón e os Transplantes (2018-2019), co vídeo Mito e realidade, de Breixo Chan Piñeiro, Manuel Soutullo García, Nicolás Crespo Sanmartín, Ángel Peón Calvar, Javier Muíños Candeira e a profesora Iria Morgade Valcárcel. (Xuño 2019)
  • Premio no Concurso Audiovisual Mulleres 2019 outorgado polo Colexio Oficial de Psicoloxía de Galicia, polo vídeo Corta a tempo, de Jaime David Rivera Hernández e Ivana Nogueira López. (Edición 2019)
  • 1º Premio Nacional Fundación GSD de Innovación Educativa (GSD Innova) na edición VI), Modalidade I a Obxectivo: Igualdade, outorgado pola fundación GSD Innova na VI Edición; entregado en Madrid a comezos do ano seguinte. (Decembro 2018)
  • Premios nos Obradoiros de Prevención de Condutas Aditivas, Concello de Pontevedra, para alumnado da ESO. (Curso 2018-19)
  • Premio Nacional de Educación 2016: al Fomento de la Convivencia Escolar (Premio Nacional de Educación  en la enseñanza no universitaria),  Modalidade B, ao IES Luís Seoane, polo proxecto Aprender y convivir en el marco de unha escuela asociada a la UNESCO. Un proyecto colectivo. (Xaneiro 2017)
  • Mención Especial Sostenibilidad, do Concello de Camargo, por Sostenibilidad en los montes comunales de Pontevedra. (Decembro 2017)
  • Recoñecemento á participación no II Premio Iberoamericano de Educación en Derechos Humanos Óscar Arnulfo Romero, da OEI –Organización de Estados Iberoamericanos- polo proxecto 20 Años de Escuela Asociada a la UNESCO: un compromido ético por la Cultura de Paz, los Derechos Humanos y loa Cooperación Internacional. (Outubro de 2017)
  • Finalista autonómico do Premio Acción Magistral, por Tecidos de Paz. (Edición 2017)
  • 1º Premio Pontenciencia co Proxecto de muro de inercia domótico, ao alumnado de 4º de ESO. (Edición 2017)
  • Premio Acción Magistral 2016, por Objetivo: Igualdad
  • Accésit Concurso de Carteis sobre Prevención de Condutas Aditivas do Concello de Pontevedra, para Paola Rondón e Nerea Nores. (Maio 2016)
  • 2º Premio no I Concurso de relato curto da Fundación Valle-Inclán, á alumna Fátima Ezzahra Ibrahimi Barnossi, polo seu texto En que pensas, Helena? (Novembro 2016)
  • Premio Cidade de Pontevedra 2015
  • Premio ao Comercio con Talento, da Consellería de Economía e Industria ao negocio Mímate Delicatessen, de Pontevedra, o candidato proposto polo alumnado xurado do IES Luís Seoane, Alba Corbacho, Tania Nodar e Isabel Souto, con recoñecemento expreso e agasallo, entre máis de corenta equipos/candidaturas e catorce centros de ensino. (Xullo 2015)
  • Mención de Honra de Acción Magistral, Categoría B, a dúas docentes do IES Luís Seoane, entregado en Zarzuela ao director, polo proxecto Aprender y convivir en el marco de una escuela asociada a la UNESCO. Un proyecto colaborativo. (Decembro 2015)
  • Embaixadores de Paz, pola República Arxentina e Milmilenios de Paz, o único centro da Península Ibérica que ten tal distinción. (Outorgado en Bos Aires, durante viaxe de intercambio co Colexio Villa Ballester, con entrega da Bandeira da Paz, 2014)
  • Accésit en Boas Prácticas da Xunta de Galicia. (2013)
  • Premio no Proxecto Internacional UNESCO Patrimonio en manos de los Jóvenes, polo traballo Os canteiros. Tradición y futuro. (Xullo 2011)
  • Certificación da Coordinación Internacional da rede de Escolas Asociadas da UNESCO (red-PEA), pola participación do IES no Proxecto Educativo sobre La Trata Transatlántica de Esclavos, no curso escolar 2010-11. (Novembro 2011)
  • 1º Premio de Patrimonio da Rede PEA-UNESCO de España. (2010)
  • 2º Premio Nacional Marta Mata á calidade dos centros educativos, Modalidade B, Ano 2008, do Ministerio de Educación.(Decembro 2009)
  • Premio Valora-Interculturalidade da Xunta de Galicia, 2009 e 2007
  • 1º Premio á Calidade na Mobilidade no marco do Programa Leonardo da Vinci, da Dirección General de Educación, FP e Innovación Educativa do Ministerio de Educación, Cultura e Deporte, polo proxecto Análisis y difusión de las prácticas formativas en empresas. (Febreiro 2003)
  • 1º Premio Concurso de Ideas Empresariais para Xoves Emprendedores, do Concello de Pontevedra, por Domoinstal,SLL, elaborado por alumnado do CS ADMFIN do IES Luís Seoane e mais de CSINSELE do IES Frei Martín Sarmiento. (Novembro 2003)
  • 1º premio de Promoción de condutas tolerantes da Xunta de Galcia. (Edición 2000)
  • Liga Escolar Club de Debate:
    • 2º Premio Provincial. (Edicións 2015, 2018 e 2019)
    • 3º Premio Fase Final. (Edición  2016)
    • 2º Premio Fase Final. (Edición  2015)
    • 1º Premio Provincial. (Edicións 2010, 2011 e 2014)
    • 1º Premio Fase Final. (Edición  2014)
  • Premios de Innovación Educativa da Xunta de Galicia:
    • 2004 (3º Premio)
    • 2003 (1º Premio)
    • 2002 (1º Premio)
    • 2001 (1º Premio)
    • 1999 (1º Premio)
  • Premio Muller Luís Seoane, outorgados polo IES, durante os actos de Marzo, mes da Muller, a:
    • 2023: María Jesús Abelleira Acebedo, de 2º BACH, X Muller LS
    • 2022: Pilar Crespo Boullosa, orientadora, IX Muller LS
    • 2021: Nieves Rodríguez Bastón, libreira do barrio, VIII Muller LS
    • 2020: Cintia Leins Freire, alumna de 2º BAC, VII Muller LS
    • 2019: Mercedes Vázquez Pereiro, profesora de FPB e Comercio, VI Muller LS
    • 2018: Fouzia Elhamdaoui, alumna de 2º BAC, V Muller LS
    • 2017: Luísa Márquez Rodríguez, exprofesora e coordinadora pea-UNESCO, IV Muller LS
    • 2016: Charo Conde Parada, encargada da biblioteca, III Muller LS
    • 2015: Judith Ortigueira Viaño, alumna de 2º BACH, VII Muller LS
    • 2014: Pilar Batalla Rodríguez, conserxe, I Muller LS
  • Certificación da inclusión na Rede de Escolas Asociadas da UNESCO: 23 de setembro de 1997